Cine: Eu, Vasile, Gabi, Alex, Cristi

Unde: Padurea Baneasa-Snagov

Cand: 13 Mai

o nebunie de oameni

Nu credeam ca o sa particip vreodata la concursul asta. De ce? Cred ca ma speriase supranumele de „Marea namoleala”.

La ultimele editii plouase incredibil si nici anul asta prognoza nu parea favorabila, iar mie nu-mi place sa intru in noroi pana la gat. M-am hotarat in ultima saptamana. Nu stiu de ce, pur si simplu m-am trezit ca o sa particip.

Cateva postari in urma va spuneam ca anul asta nu mai particip la nici un concurs de bicla.  Situatia s-a schimbat insa intrucat de ziua mea am primit o bicicleta. Multumesc Dan!

In ziua concursului prognoza nu prea favorabila nu s-a adeverit. Pana acum, la toate concursurile a fost vreme frumoasa. Cineva acolo sus ne iubeste!

Am ajuns in zona de start relativ tarziu. Nu-mi venea sa cred cata lume se asezase la start .

2200 de oameni, 2200 de biciclete. Incredibil.

zoom in

cu atentie..

Bogdan il repereaza repede pe Vasile si imi duce bicicleta langa el.

Sunt in prima treime a multumii. Imi place atmosfera de start  de aici dar, ma tem de imbulzeala. Si vai, ce imbulzeala! Pana la km 25! Apoi a fost „doar” aglomeratie. Multa lume, mon cher!

Traseul e foarte frumos, il mai facusem si anul trecut intr-o tura de recunoastere. Acum nici nu stiu daca pot sa zic ca-i pacat ca’i asa aglomerat. Nu, nu’i pacat. Ma bucur tare mult ca sunt din ce in ce mai multi oameni care iubesc bicicleta, alergarea si competitiile. In acelasi timp ma enerveza nesimtirea unora care stau pe margine si rad de ei. Acesta a fost singurul concurs la care am dat peste altfel de oameni. Pacat!

Mi-a placut mult ca in unul din CP, organizatorii ne stropeau cu furtunul cu apa din mers. Pentru cat de cald a fost, ideea mi s-a parut geniala. In acelasi CP mi-au placut voluntarii care stateau insirati de-alungul drumului cu alimente sau cu apa astfel incat sa te poti alimenta/hidrata din mers. Nu-i si cazul meu. O sa trebuiasca sa lucrez la asta.

nu stiu cum de m-au nimerit singura in cadru 😀

Ultimii 6 km din traseu au fost tare „zdruncinati”, parca simteam ca nu se mai termina. In cele din urma insa incepe sa se auda muzica si zarva din punctul de sosire si incep sa ma mai relaxez.

S-a terminat si concursul asta. Pentru mine in 3:54:43, timp care m-a clasat pe locul 46 din 239 de fete si pe locul 1110 din 1963 oameni care au terminat cursa.

Ca o concluzie generala a fost frumos, dar in anii urmatori nu mai particip.Si asta pentru ca nu sunt adepta imbulzelilor masive. Insa cu siguranta e un concurs ce merita incercat. Macar o data.